agenda

DRAFT SCHEDULE

Monday, August 7

8h  Introduction to Sagehen Field Station: Essential survival information (Jeff Brown, Manager)

9h  Course overview (Kondolf/Wilcock)

9h30 Restoring river connectivity/processes, the Espace de Liberté (Kondolf)

10h30  Break

11h Alluvial sediment.  Types of sediment problems, grain entrainment and benthos adaptation, frequency and distribution of disturbance (Wilcock)

12h Lunch (Be dressed for the field by the end of lunch)

13h Channel processes, patterns & forms, floodplain interactions (Kondolf)

14h Flow regime adaptation. Organisms in fluvial environments: natural history and population biology (Limm)

15h Sagehen Creek: Facies and Habitat Mapping (Limm, Wilcock, Kondolf) (Sagehen Ck below main camp)  Small groups prepare channel feature/habitat/facies map

17h30  Participant introductions

19h  Dinner

20h  Geologic overview of  Lake Tahoe region (Ken Adams) (in classroom)

 

—-    

Tuesday, August 8

8h Hydrology and hydraulics, estimating transport rates and their uncertainty. Flood frequency & flow duration, estimating critical discharge, sediment transport, uncertainty (Wilcock)

9h Channel adjustments (Kondolf)

10h  Break

10h30 Controls on ecosystem function. River food webs and ecosystem services (Limm)

11h30 Channel classification in river restoration (Kondolf)

12h30  Lunch break  (Be dressed for the field by the end of lunch)

14h Sagehen Creek: Forecasting benthic populations, monitoring bed conditions. (Sagehen Ck below main camp)  Flow and sediment sampling methods (Shaw). Bed material mapping & sampling (Wilcock, Kondolf, Shaw)

17h30  Pebbles & Cheers: Analyze data from field and introduce spreadsheet exercise.

Calculate frequency of floods, sediment disturbance & transport.

19h  Dinner

20h  An algal view of stream ecology (Andy Rost)

—-    

Wednesday, August 9

8h  Flood frequency and bed mobilization on Sagehen Creek: computations from field data.

9h  Incorporating sediment transport in channel design.  Equilibrium vs performance-based channel design.  (Wilcock)

10h  Break

10h30 Metrics in river restoration; Meadow restoration by pond & plug (Jennifer Natali)

11h  Restoring floodplain function (Tompkins)

12h Stream table demonstration concurrent with lunch (Natali) Groups of appx ten rotate through for 20min each

13h30  Field Trip to the Truckee River (Kondolf, Wilcock) depart parking area above kitchen.

Truckee River Gorge: human alterations and restoration strategies (Pittman); Wingfield Park: urban stream restoration (Litchfield)

19h  Dinner

20h Overview of Lake Tahoe basin restoration (Swanson)

—-    

Thursday, August 10

(prepare bag lunch during breakfast; field trip departs from parking area above kitchen)

8h Field trip to Perazzo Meadows pond & plug, Blackwood Ck, Upper Truckee River, Meeks Ck (Natali, Shaw, Swanson, Kondolf)  (Bring swim suit for Lake Tahoe at Meeks Ck)

19h30 Dinner

—-    

Friday, August 11

(prepare bag lunch during breakfast)

8h  Trinity River Restoration Program: large-scale restoration at the program scale (McBain)

9h  Trinity River geomorphic studies: Geomorphic flow basis & application (tracer rocks, riparian scour, sediment transport, release hydrographs. (McBain)

10h  Break

10h30  Trinity River: High flow management gaming exercise looking at sensitivity of various bedload transport relationships and optimizing high flow releases (McBain)

12h  Student Workshop Part 2 (Stories & Sandwiches): Participants present problems faced in their work for discussion, over sandwiches. (Kondolf, McBain,)

15h30 Closing comments and discussion (Kondolf, McBain)